Ποιο κατά την γνώμη σας είναι το μέλλον των Ανοικτών Πανεπιστημίων;Δραστηριότητα 2.2

Στράτος Φραγκιαδάκης
    Από Στράτος Φραγκιαδάκης

Οι προβλέψεις για το εγγύς μέλλον σύμφωνα με τις οποίες θα υπάρξει  ραγδαία αύξηση του αριθμού των ενδιαφερόμενων για ανώτατη εκπαίδευση, υποδεικνύουν ότι ο παραδοσιακός τρόπος εκπαίδευσης γρήγορα θα κορεστεί και δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτήν την αυξανόμενη ζήτηση για εύλογους λόγους. Επιπλέον τα χαρακτηριστικά τα οποία διαφοροποιούν το Ανοικτό Πανεπιστήμιο  από τα παραδοσιακά πανεπιστήμια, τα οποία έχουν αναφερθεί σε προηγούμενη δραστηριότητα, αλλά και το ότι στις αναπτυσσόμενες χώρες η πρόσβαση σε ανώτατη εκπαίδευση δεν είναι εύκολη και η ποιότητα αυτής πολλές φορές δεν είναι ιδανική, συνηγορούν στο ότι το Ανοικτό Πανεπιστήμιο μπορεί να διαδραματίσει πολύ σημαντικό ρόλο στο μέλλον.

Προϋπόθεση βέβαια αυτού είναι η προσαρμοστικότητα που πρέπει να επιδείξει στις αλλαγές που επιτελούνται  στις μέρες μας με ταχύτατους ρυθμούς,  αλλά και η διατήρηση των χαρακτηριστικών εκείνων τα οποία το διαφοροποιούν από το παραδοσιακό πανεπιστήμιο και το κάνουν πιο εύκολα προσβάσιμο. Η συνεχής βελτίωση της ποιότητας εκπαίδευσης θα πρέπει να είναι αυτοσκοπός, αλλά και ο τρόπος που αυτή παρέχεται οφείλει συνεχώς να εξελίσσεται, ώστε το ενδιαφέρον των εν δυνάμει φοιτητών ανά τον κόσμο να διατηρηθεί.

Καταλήγοντας, θα πρέπει να προστεθεί ότι ο θεσμός των Ανοικτών Πανεπιστημίων για να διαδραματίσει το ρόλο τον οποίο αναφέραμε θα πρέπει να υποστηριχθεί και από τις κυβερνήσεις των χωρών, καθώς όπως αναφέρει και στη συνέντευξη την οποία διαβάσαμε ο καθηγητής Mark Brown, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη από αυτές τα μακροπρόθεσμα οφέλη που μπορούν να αποκομίσουν από την εκπαίδευση και  τα οποία μπορούν να συμβάλλουν  στη βελτίωση της καθημερινότητας των ανθρώπων, οικονομικά, κοινωνικά και πολιτισμικά.