Χαρακτηριστικά ανοικτής εκπαίδευσης από φοιτήτριες του Ανοικτού Πανεπιστημίου της Μεγάλης Βρετανίας .

Αντωνία Κυπριωτάκη
    Από Αντωνία Κυπριωτάκη

Τα σημεία που αναδεικνύονται στα βίντεο σχετικά με τα  χαρακτηριστικά της Ανοικτής Εκπαίδευσης είναι:

• Ο σπουδαστής επιλέγει πότε θα σπουδάσει , ακόμα κι να βρίσκεται σε μεγαλύτερη ηλικία. Επιλέγει μάλιστα ανάμεσα από μια μεγάλη γκάμα θεμάτων , ανάλογα τα ενδιαφέροντα του.
    • Μπορεί επιπλέον να εργάζεται –πλήρως ή μερικώς , να οργανώνει την προσωπική του ζωή και παράλληλα να διευθετεί τις σπουδές του. Υπάρχει δηλαδή ελευθερία κινήσεων.
    • Δεν χρειάζονται προϋποθέσεις εισαγωγής , όπως προηγούμενα πτυχία , εισαγωγικός βαθμός , κτλ.
    • Είναι κατάλληλη και για άτομα που αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες , όλως δυσλεξία.
    • Το εκπαιδευτικό υλικό είναι παρεχόμενο και προσβάσιμο ανά πάσα στιγμή.
    • Υπάρχουν καθηγητές –καθοδηγητές που υποστηρίζουν συνεχώς τον επιμορφούμενο.
    • Επιλέγει τη μέθοδο μάθησης και εκπαίδευσης που τον ικανοποιεί και τον καλύπτει.
    • Είναι λιγότερο δομημένη ως προς το χρόνο , τον τόπο και το διάβασμα , οπότε επιτρέπει την προσωπική οργάνωση .
    • Η πορεία των σπουδών και η επιτυχία εξαρτάται από τον ίδιο τον σπουδαστή.

Ωστόσο αναφέρονται και κάποια μειονεκτήματα , όπως :

• Δεν υπάρχει η προσωπική επαφή με τους καθηγητές και τους συμφοιτητές.
    • Δε ζεις την εμπειρία του πανεπιστημίου, με την κλασική έννοια.