"Τα παραδοσιακά μέσα μεταδίδουν μηνύματα. Τα ιστολόγια προκαλούν συζητήσεις."Loic Lemeur

ΓΚΟΛΙΑ ΕΛΕΝΗ
    Από ΓΚΟΛΙΑ ΕΛΕΝΗ Σχόλια (1)

Το πέρασμα από το Web 1.0 στο Web 2.0  είναι ένα πέρασμα από τα «παραδοσιακά μέσα» στα πιο σύγχρονα. Τα παραδοσιακά μέσα, όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο Loic Lemeur, ήταν μόνο περιβάλλοντα πληροφόρησης και παθητικής κατανάλωσης. Αντίθετα, το Web 2.0 φέρνει την επανάσταση μέσω των εφαρμογών του. Συγκεκριμένα, με τα ιστολόγια (blogs) o χρήστης γίνεται ενεργός δημιουργός και πλέον σχολιαστής περιεχομένου. Πράγματι, μέσω των ιστολογίων, δίνεται το δικαίωμα στους χρήστες να σχολιάζουν τις αναρτήσεις άλλων χρηστών. Eπίσης, μπορούν να κάνουν προτάσεις βελτίωσης του περιεχομένου, να ανταλλάξουν ιδέες και να καταχωρήσουν τις σκέψεις τους. Με λίγα λόγια, με τα ιστολόγια ο χρήστης δεν είναι μόνο δέκτης μηνυμάτων («…μεταδίδουν μηνύματα») γίνεται και πομπός μηνυμάτων («…προκαλούν συζητήσεις»).

• Μαριδάκη Πελαγία:

Συμφωνώ μαζί σου Ελένη με όλα τα παραπάνω. Με τα ιστολόγια υπάρχει η δυνατότητα, όπως είπες κι εσύ, ανταλλαγής απόψεων, υλικού και ιδεών μεταξύ των χρηστών.

ΓΚΟΛΙΑ ΕΛΕΝΗ

φιλόλογος ειδικής αγωγής στο 2ο ΕΕΕΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ "ΑΝΟΙΞΗ"